Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95447
تعداد بازدید : 3918

آشنایی ادیان

فایده و اهمیت مطالعه ادیان

یادداشتی که می خوانید چند نکته را در فایده و اهمیت مطالعه ادیان، به طور کل ، و مطالعه ادیان شرقی، به طور اخص، بیان می کند.

فایده و اهميت مطالعة اديان شرقي

علی موحدیان عطار

مطالعه ادیان جهان در کل برای کسانی که به حیات معنوی خود و دیگران اهمیت می دهند، آثار و نتایج بالقوه و بالفعل فراوان و مهمی دارد. از جمله آنها می توان به برخی اشاره کرد.

فواید کلی مطالعة ادیان:

·      بصیرت در باب انسان و دغدغه ها و مسایل معنوی او،

·      به عنوان مصداقی از نظر در کار پیشینیان، که در قرآن بدان توصیه شده است[1]،

·      ارتباط دین شناسی، به طور کل، و ادیان شناسی، به طور خاص، با بسیاری از رشته های علوم انسانی،

·      اقتضای نزدیک شدن فرهنگ ها و جوامع، و لزوم آمادگی برای مواجهه با چالش ها و پرسش های مربوط به این پدیده،

·    پرهیز از دیدگاه ها و مواضعی که از سر بی خبری منجر به ضربه زدن به ادیان و، درنتیجه، تضعیف موقعیت دین و معنویت در جامعه و جهان می شود و به جبهة متحد کفر و الحاد مدد می رساند،

·      درک بهتر از میراث معنوی خود، به مدد پرسش ها و فکرت ها و بینش هایی که مطالعة دیگر ادیان فراروی ما می نهد،

·    آگاهی از اصول تفکر دیگران برای ورود به گفت وگوی خردمندانه با آنان، چنان که سیرة پیشوایان اسلام و تشیع بوده است.

فواید ویژة مطالعة ادیان شرق:

علاوه بر فوايد و ضرورت هاي مطالعة اديان، به طور کل، در اين ميان به ملاحظاتي، مطالعة اديان شرقي اهميت ويژه اي دارد.

·     نخست اين که، ارتباط فرهنگي و جغرافيايي ما با اين اديانْ ديرينه و تنگاتتنگ بوده و هست. آيين زرتشتي ديني ايراني است و هنوز در اين کشور حضور دارد. از اين حضور مهم تر، حضور فرهنگيِ آن در ادبيات، فلسفه، تاريخ، و آداب و رسوم ايرانيان است. دين سيک آميزه اي از اسلام و آيين هندوست. اما، نيک که بنگري، قرابت آن با اسلام بيشتر است. آيين بودا زماني پيش از اسلام، در برخي کشورهاي مسلمان، مانند پاکستان، افغانستان، تاجيکستان، و پهنه هايي از مناطق شرقي ايران حاکم بوده است، و هنوز آثار فرهنگيِ آن برجاست. به اين گونه که هست، بي خبري از اين اديان براي کساني که سر در کار دين و فرهنگ دارند نقيصه اي بزرگ خواهد بود.

·     ويژگي ديگر، رويآوردِ تازه اي است که جهانِ امروز به برخي از ابعاد اين گروه اديان دارد. کشورهاي اسلامي نيز از اين پديده دور نمانده اند. نام هایی چون ساي بابا، اُشو، و دالاي لاما اکنون براي بسياري از جوانان ما آشناست؛ نه تنها آشنا، بلکه تداعي گر انديشه هايي متفاوت اما از برخي جهات جذاب است. همه ساله شمار قابل توجهي کتاب در زمينه هاي عرفان هاي بودايي و هندويي، يُگه (همان يوگا)، مديتيشن، تناسخِ ارواح و ... منتشر مي شود. علاوه بر اين، محافل و جمعيت هاي گوناگوني در گوشه و کنار به فعاليت هاي نظري و عملي اي مي پردازند که به لحاظ خاستگاه فرهنگي به اديان شرقي وابسته اند. با اين وصف، بي اطلاعي از بُن مايه هاي اين انديشه ها و راه ها، براي عالمان دين و انديشورانِ ما پذيرفته نيست.

·     تنوع دينيِ اديان شرقي تا حدِّ حيرت آوري زياد است. بر اين حقیقت بايد تفاوت نوعيِ اديان شرقي با اديان غربي را نيز بيفزاييم. مطالعة اين اَشکالِ ديني و معنويِ گوناگون در بر دارندة بصيرت هاي تازه اي در باب دين، انسان، معنويت، و راه هاي بشر به سوي عالم بالاست. در جريان مطالعة اديان شرقي، با تنوع الهياتي، عرفاني، مناسکي، و فلسفيِ گسترده اي مواجه مي شويم که همة اينها براي ما که در سنّت دينيِ متفاوتي تنفس کرده ايم تأمل برانگيز و عبرت افزا خواهد بود. از اين رهگذر، شمار تازه اي از پرسش ها و فکرت ها پيش نظر قرار مي گيرد، که اگر با سعة صدري عالمانه در آن تأمل کنيم، بي گمان به تعميق و گسترش معرفت دينيِ ما خواهد افزود.[1] «أَ وَ لَمْ يَسيرُوا فِي الْأَرْض فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الَّذينَ كانُوا مِنْ قَبْلِهِمْ كانُوا هُمْ أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَ آثاراً فِي الْأَرْضِ فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذنُوبِهِمْ وَ ما كانَ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ واقٍ» (غافر، 21)

«قُلْ سيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الَّذينَ مِنْ قَبْلُ كانَ أَكْثَرُهُمْ مُشْرِكينَ» (روم، 42)

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :