Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262533
تعداد بازدید : 680

اخلاق و ادب

روش برخورد با بی انصافی و بی ادبی

کوتاه نوشته ای که در پی می خوانید، پیشنهاد یک روش عاقلانه و مفید برای برخورد با بی انصافی ها و بی ادبی هایی است که گاهی هرکدام از ما دچار آن می شویم.

روش برخورد با بی انصافی و بی ادبی مردم

علی موحدیان عطار
۱۳۹۸/۷/۲۴

شاید شما هم مانند من بارها با کسانی برخورد کرده اید که با بی انصافی و حتی بی ادبی شما را مورد هجوم قرار داده و به چیزهایی متهم کرده اند که شما را برآشفته است. البته این نوع برخردها خیلی دردناک و ناراحت کننده است، بویژه اگر به هیچ وجه آنچه را به ما نسبت می دهند، قبول نداشته باشیم و خود را کاملا از آن مبرا بدانیم.

در چنین شرایطی شاید واکنش طبیعی و غریزی این باشد که با ناراحتی و عصبانیت با آن فرد برخورد کنیم و یا اگر نمی توانیم، ناراحتی و خشم خودمان را با قهر و روش های دیگر نشان دهیم. اما متاسفانه این روش ها سودی به حال ما نداشته و بلکه گاهی به ضرر ما تمام می شود.

اما روشی هست که اگرچه شاید کمی سخت باشد، اما برای مواجهه با چنین شرایطی بسیار عاقلانه تر و مفید تر از واکنش های غریزی و نفسانی ای است که پیش تر گفتیم. این روش را با ذکر یک نمونه از برخورد انسانی فرهیخته و کامل با فردی که او را با بی ادبی و بی انصافی مورد آزار قرار داد، بهتر خواهیم شناخت:

نقل است که مردی مسیحی، به تمسخر و استهزاء، نام «باقر» را به کلمه «بقر» یعنی گاو ربط داده و به حضرت امام باقر(علیه السلام) گفت: «انت بقر»، یعنی تو گاوی. امام(علیه السلام) بدون هیچ ناراحتی و عصبانیت، با کمال سادگی فرمود: «نه، من بقر نیستم، من باقرم».

مرد مسیحی ادامه داد: تو پسر زنی هستی که آشپز بود. امام(علیه السلام) جواب داد: شغلش این بود، عار و ننگی محسوب نمی شود.

بار دیگر مسیحی بی شرمانه گفت: مادرت سیاه و بی شرم و بدزبان بود. امام(علیه السلام) باز به آرامی جواب داد: اگر این نسبت ها که به مادرم می دهی راست است خداوند او را بیامرزد و از گناهش بگذرد، و اگر دروغ است از گناه تو بگذرد که دروغ و افترا بستی. (نقل از مطهری، داستان راستان)

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :