Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 241491
تعداد بازدید : 414

در باره انسان

عروسک ماتریوشکا و ساحت های وجود انسان

توضیح ساحت های وجود انسان کاری دشوار است؛ چرا که ادراکات متعارف ما با چیزی مانند این کمتر آشناست. نماد عروسک ماتریوشکا برای توضیح برخی پدیده ها یا واقعیت ها به کار می رود. به نظر می آید این نماد به طور عجیبی برای توضیح ساحت های وجود انسان مناسب باشد؛ با این تفاوت جالب که عروسک های درون عروسک بزرگ، به ترتیب کوچک تر می شوند، اما در مورد ساحت های درونی وجود انسان، ماجرا برعکس است. پاداشت زیر با همین نماد به ساحت های وجود انسان سرک کشیده است.

عروسک ماتریوشکا و ساحت های وجود انسان

علی موحدیان عطار

ماتریوشکا (انگلیسی: Matryoshka) یا عروسک روسی (انگلیسی: Russian Doll) یا عروسک تودرتوی کشور روسیه، مجموعه ای از عروسک های کوچک شونده است که به ترتیب داخل دیگری قرار می گیرد.

ماتریوشکا عروسک های چوبی درون تهی معروف روسی است که از چوب درخت زیرفون (کُپ) و در تعداد ۵ یا بیشتر یا کمتر و به صورت تو در تو با تزیینات و رنگ آمیزی متنوعی ساخته می شود. ماتروشکا از اواخر سدهٔ نوزده میلادی به عنوان نماد و هدیه یادگاری روسیه درآمده است.

واژه «ماتروشکا» برگرفته از اسم های روسی ماتریونا (Matryona) و ماتریوشا (Matriosha) است که برای دختران روس به کار می رود. حرف «ک» در ماتروشکا، «ک» تصغیر است.


این عروسک را وقتی به یاد آوردم که داشتم در باره ساحت های وجود انسان فکر می کردم. دیدم در باره لایه ها و ساحت های وجود انسان می توان از این نماد بهره جست؛ اما با این تفاوت عجیب که ساحت های درون انسان هریکی از رویی بزرگ تر و وسیع تر و گسترده تر است. ساحت نفس یا همان روح حیات که در درون یا در تلازم با ساحت جسم انسان قرار دارد، به مراتب از جسم انسان فراخ تر است؛ اما ساحت روح یا قلب یا همان روح عقل انسان، که خود از ساحت های فرعی بالقوه و بالفعل دیگر تشکیل شده است، در برابر ساحت نفس به مثابه دریا در برابر قطره است. این فراخی نه فقط فراخی کمی، بلکه کیفی نیز هست؛ یعنی ساحت نفس قدرت و شوکت و حضور بسیار بیشتری از ساحت جسم دارد؛ و همین طور، ساحت روح از قدرت بسیار فوق العاده و فوق تصوری برخودار است.

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :