سه شنبه 6 اسفند 1398 - 2 رجب 1441 - 2020 فوريه 25 - ساعت 21:53

شصت سالگی آستانه وارستگی و شادمانی

یادداشتی که می خوانید به حقیقتی اختصاص دارد که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. حقیقت این است افرادی که در حدود شصت سالگی به سر می برند، عموما از شادمانی بیشتری نسبت به دیگران و یا نسبت به خودشان در دیگر سنین عمرشان، برخوردارند و سبب این وضعیت نیز چیزی نیست جز نوعی وارستگی که معمولا در این سن برای انسان ها حاصل می شود. مطلب را دنبال کنید تا بیشتر متعجب شوید ...

3 اردیبهشت 1398

کتاب ادیان زنده شرق

کتاب ادیان زنده شرق یک اثر ترجمه ای است که به معرفی ادیان شرقی می پردازد. مدیر این پایگاه، با ترجمه بخش آیین هندو از این اثر، در پدید آوردن آن سهیم بوده است. این بخش همان کتاب آیین هندو است که پیش تر به طور مستقل به چاپ رسیده یود.

10 آذر 1397

چرا غم بر عارف حرام است؟

آنچه در پی می خوانید یکی از زیباترین و نغزترین غزلیات مولوی است که عمدتا در باره استغنا و غم گریزی عارفان و اهل حقیقت است. نیازی به یاد نیست که غمی که عارف برنمی تابد غم دنیاست، نه غم های معنوی، چه اینکه غم های معنوی بخشی از احوال عرفانی بوده و بلکه عین شادیند؛ چنان که حافظ نیز به زیبایی می سراید: غم او را نتوان یافت مگر در دل شاد ما به امید غمش خاطر شادی طلبیم

26 آبان 1397

عروسک ماتریوشکا و ساحت های وجود انسان

توضیح ساحت های وجود انسان کاری دشوار است؛ چرا که ادراکات متعارف ما با چیزی مانند این کمتر آشناست. نماد عروسک ماتریوشکا برای توضیح برخی پدیده ها یا واقعیت ها به کار می رود. به نظر می آید این نماد به طور عجیبی برای توضیح ساحت های وجود انسان مناسب باشد؛ با این تفاوت جالب که عروسک های درون عروسک بزرگ، به ترتیب کوچک تر می شوند، اما در مورد ساحت های درونی وجود انسان، ماجرا برعکس است. پاداشت زیر با همین نماد به ساحت های وجود انسان سرک کشیده است.

21 تیر 1397

دعا به مثابه عبادت

گاهی ممکن است ما از دعا کردن خسته شویم و یا آن را بی فایده بینگاریم. اما دعا فقط وسیله ای برای رسیدن به مطلوب نیست؛ بلکه خود موضوعیت داشته و یک عبادت بزرگ و موثر است. به این گونه، توفیق دعا را نباید دست کم بگیریم و از خدا برای همین که درخواستی و حالی برای دعا کردن داریم، متشکر باشیم. یادداشتی که در پی می خوانید، این حقیقت را با شواهدی از قرآن و روایات بازتر می کند.

12 فروردین 1397

چگونه خدا به رسالت پیامبر شهادت می دهد؟

شاید برای شما هم در هنگام خواندن آیه ۴۳ از سوره رعد این پرسش به وجود آمده باشد که مراد از شهادت خدا به رسالت نبی مکرم (ص) چیست و چگونه این شهادت می تواند برای کافران کافی باشد؟ دیگر اینکه مراد از «کسی که علم کتاب نزد اوست» در این آیه کیست و او چگونه به رسالت نبی مکرم (ص) شهادت داده است؟ آنچه در پی می خوانید، پاسخی است که نگارنده این سطور آن را از میان پاسخ های مفسران، عالمانه تر و با ادبیات قرآنی سازگارتر دیده است.

10 اسفند 1396

هفت ویژگی معنویت های نوین

دیری نیست که از پدیداری چیزی با عنوان «معنویت های نوین» می گذرد. اما شاید ماهیت سیال این پدیده سبب شده باشد تا هنوز در هاله ای از ابهام به سر برد. البته این جریان هرچه پیش می رود بیشتر ویژگی های خود را آشکار می کند. آنچه پیش روی شماست، توصیفی از ویژگی های این نوع معنویت است که در بخشی از مقاله ای با قلم عرفان ثابتی، پژوهشگر جامعه شناسی، با عنوان «چه کسی از معنویت های نوین می ترسد؟» در یکی از رسانه ها[1] منتشر شده بود. مدیر این سایت ضمن گزینش و قدری یرایش آن مطلب، به فراهم کردن فهرستی از ویژگی های معنویت نوین، مطابق آنچه در نوشتار مذکور یاد شده است، دست یازیده و در آخر، ملاحظه ای نقدگونه را بر آن افزوده است، که شاید مفید افتد.

3 اسفند 1396

از استخاره چه انتظاری داشته باشیم و کجا استخاره بکنیم؟

مقاله ای که در پی می خوانید، پاسخی است به دو پرسش رایج در باره استخاره: اینکه مقصود و مراد ما از استخاره چه باید باشد؛ و دوم اینکه کجا و در چه مواردی می توان استخاره کرد.

30 بهمن 1396

زیارت در آیین هندو

نوشتاری که می خوانید مقاله کوتاهی است در باره زیارت در آیین هندو. آیین هندو از جمله ادیان بزرگ دنیاست که زیارت در آن بسیار پردامنه و پررونق است. این مقاله پیش تر در مجله تخصصی هفت آسمان به چاپ رسیده است.

20 بهمن 1396

گام نخست در مطالعه ادیان شرقی

مقاله ای که پیش رو دارید، نوعی ارائه برنامه مطالعاتی است که برای کمک به آن دسته علاقه مندان به مطالعه در ادیان شرقی تنظیم شده است، که هنوز هیچ مطالعه ای در این باره نداشته و تازه می خواهند خواندن در این باره را بیاغازند. لازم به یاد است که این مقاله سا ل ها پیش تر، یعنی در زمستان ۱۳۷۹ در مجله تخصصی هفت آسمان (شماره ۸ ، از صفحه ۲۲۷ تا ۲۳۴) به چاپ رسیده است. از آن زمان تا کنون کتاب ها و مقالات بیشری، از جمله به همین قلم، منتشر شده است. اما صاحب این قلم هنوز متاسفانه مجال آن را نیافته که این مقاله را به روزرسانی کند. با این وجود، شاید هنوز هم چنین نوشتاری مفید باشد.

20 بهمن 1396

اندیشه های عرفانی در شعر حافظ

اینکه عارفان چه می گویند و به چه می اندیشند، پرسشی است که چه بسا ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول می دارد. از طرفی اینکه عارف ـ شاعری مانند حافظ چه می گوید، نیز جای درنگ و تامل دارد؛ به ویژه برای نسل نو که کمتر با این مفاهیم و با این ادبیات آشنایند. در نوشتاری که پیش رو دارید، به انعکاس اندیشه های عرفانی در شعر حافظ می پردازیم تا شاید هم حقایق عرفانی و سخن عارفان را بهتر دریابیم و هم با حافظ و زبان سحرانگیز او بیشتر انس گیریم.

17 بهمن 1396

نام های عرفان و دلالت آنها بر مفهوم آن

آنچه از اين جستار مى طلبيم دلالت ها و روشنگرى هاى نسبى، و احتمالا نه چندان قابل توجهى است كه نام ها يا اصطلاحاتى كه براى پديده 'عرفان` وضع كرده و به كار مى برند با خود دارد، تا در پرتوِ آن به فهم مشترك يا دربرگيرنده تلقى هاى مختلف از عرفان نزديك شويم . این نوشتار بخشی از رساله دکتری مدیر این سایت است که برای دسترسی آسان تر اینجا درج کرده ایم.

14 بهمن 1396

اشاره ای گذرا به عرفان مسیحی (با محوریت اندیشه های مایستر اکهارت)

نوشتاری که در پی می خوانید گزارشی کوتاه از عرفان مسیحی است که از دریچه اندیشه های عرفانی مایستر اکهارت، ارائه می شود. این نوشته را خانم زهرا میقانی، دانشجوی دکتری ادیان و عرفان، فراهم آورده اند.

27 دی 1396

عرفان بودایی با تمرکز بر ذن

نوشتاری که می خوانید گزارشی است از عرفان بودایی با تاکید بر مکتب ذن که توسط آقای سید حسین بیریایی، دانشجوی دکتری ادیان و عرفان ارائه شده است.

27 دی 1396

در باره آیین گنوسی

نوشتار پیش رو مقاله ای کوتاه در باره آیین گنوسی است که توسط آقای سعید کریم پور، از دانشجویان دکتری ادیان و عرفان، به عنوان کنفرانس درس ارائه شده است.

27 دی 1396

کتاب یوگا در ایران

به مناسبت انتشار کتاب «یوگا در ایران» اثر مشترک آقای علی محمد پورابراهیم و علی موحدیان عطار (مدیر این پایگاه) معرفی مختصری از این کتاب را پیش روی شما نهاده ام. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شده است.

17 دی 1396

گونه شناسی اندیشه منجی موعود

آنچه پیش رو دارید، فایل سخنرانی مدیر این پایگاه در سرای اهل قلم تهران است، که در باره اندیشه منجی موعود و ویژگی های کتابی که با همین نام به مدیریت ایشان تالیف و به چاپ رسیده و مفتخر به دریافت جایزه کتاب فصل و نیز چایزه کتاب شایسته تقدیر سال جمهوری اسلامی شده، ایراد کرده است.

14 آذر 1396

درآمدی بر نجات شناسی هندویی

موضوع نجات و رستگاری از مهم ترین مباحث و دغدغه های ادیان بزرگ است. آیین هندو نیز در این باره فکرت ها و دیدگاه های قابل تاملی را ارائه کرده است. آنچه در پی می خوانید، مقدمه ای است بر موضوع نجات در آیین هندو. در اين جستار پس از بررسي مفهوم مُکْشه و سير تاريخي نجات شناسي هندويي، به پاسخ هاي آيين هندو به سه پرسش اساسي مسئله نجات پرداخته مي شود. لازم به یاد است که نویسنده این مقاله، شادروان علیرضا شایق، از دانشجویان و پژوهندگان دانشگاه ادیان و مذاهب قم بود. ایشان بجز آنکه دانشجوی این بنده بود، دوستی مهربان، انسانی خلیق و همکاری دلسوز بود که این سرای خاکی را بیش این تحمل نیاورد و خیلی ناباورانه و زود به دیار باقی شتافت. روحش شاد و قرین رحمت پروردگار متعال باد.

13 آذر 1396

جایگاه موعودگرایی در آیین بودای تبتی و علل گرایش به آن در عصر حاضر

مقاله ای که پیش رو دارید، در باره موعودباوری در یک دین بزرگ شرقی، یعنی آیین بوداست. این نوشتار به جایگاه میتریه، موعود بودایی، در سنت بودایی تبتی می پردازد.

13 آذر 1396

مراقبه در عرفان اسلامي و بودايي

نوشتاری که پیش رو دارید، مقاله ای است در باره دو مفهوم «مراقبه» و «ذن» در عرفان اسلامی و عرفان بودایی. مراقبه در این دو سنت جایگاه مهمی دارد و این دو اصطلاح را عموماً بر هم منطبق دانسته و در ترجمه ها به عنوان معادل به کار می گیرند. اما این دو مفهوم در دو سنت دقیقا یکی نیستند. مقاله ای که می خوانید این تفاوت را مورد بررسی قرار داده است.

13 آذر 1396

  • تعداد رکوردها : 73