يکشنبه 24 آذر 1398 - 18 ربيع الثاني 1441 - 2019 دسامبر 15 - ساعت 17:35
199رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
کتاب و حکمت 1 بهمن 1394 19:21
در قرآن مجید دو مفهوم کتاب و حکمت را بارها در کنار هم یاد کرده است. این کوتاه نوشته به بیان مراد از این دو مفهوم قرآنی می پردازد و در این باره به نظر می رسد کتاب عبارت از احکام شرعی است که جنبه مولوی دارند و حدود الاهی محسوب می شوند. اما حکمت حقایق عقلی و به ویژه حقایق مربوط به عقل عملی و زندگی اند، که اگرچه امر به آنها ارشادی است، اما عمل کردن به آنها خیر کثیر در بر داشته و عمل نکردن به آنها موجب خسران فراوان است.
وحدت وجود 1 بهمن 1394 19:8
عرفان ها همه الزاما به یک گونه یا یک تقریر از وحدت وجود ملتزم نیستند. بلکه هرکدام تقریری از آن را ارائه می کنند و یا به گونه ای از این نگرش تمایل دارند. این نمودار به گوناگونی عرفان از این بابت دلالت می کند.
دسته بندی ادیان 14 بهمن 1394 18:14
این مقاله به تقسیمات ادیان جهان، از ادیان خاموش و باستانی تا ادیان جدید اشاره کرده و در نموداری همه تنوعات ادیان و ربط و نسبت آنها را ته تصویر کشیده است. همچنین این نوشتار کوتاه نقش چنین دسته بندی هایی در مطالعات ادیان را بازگو می کند.
نیاز به عرفان 26 دی 1394 20:11
کوتاه نوشته زیر تبیینی است بر ضرورت رواداری عرفان و به رسمیت شناختن آن به عنوان یک نیاز دینی ضروری، نیازی که اگر از درون خود دین به آن پاسخ ندهیم، نیازمندان پاسخ آن را از بی گانه تمنا خواهند کرد.
این نوشتار مقاله ای است در باره نقش مهم و عالمانه ابوریحان بیرونی، دانشمند، دین شناس، منجم و جغرافیدان مسلمان ایرانی (قرن چهارم هجری) که در حدود هزار سال پیش تحقیق بسیار عالمانه ای را در باره آیین هندو صورت داد و در کتابی با نام فی تحقیق ماللهند، منتشر کرد. این کتاب هنوز یکی از مهم ترین منابع شناخت آیین هندو در آن مقطع بوده و برخی حقایق در باره این دین، از داده های این کتاب به دست دین شناسان و محققان این حوزه رسیده است. این نوشته که به انگلیسی نگاشته و در همایشی در دهلی با حضور دانشمندان و محققان هندو و مسلمان ارائه شده است، نقش بیرونی در برقراری گفتمان هندویی ـ اسلامی تبیین گشته است.
این مصاحبه در سال ۱۳۹۱ توسط مجله فرهنگ روز با دکتر علی موحدیان در باره ابعاد عرفانی حماسه عاشورا انجام دشه است. در این مصاحبه دکتر موحدیان از وجود مولفه های عرفانی در بن و بنیاد حرکت امام حسین سخن می گوید.
عرفان شیعی 22 دی 1394 20:35
نوشتاری که پیش روش شماست، پاسخ به اقتراحیه (جوابخواهی کتبی) دار العرفان شیعی در باره عرفان برگرفته از سنت معصومین (علیهم السلام) است که می توان از آن به عنوان «عرفان شیعی» هم یاد کرد. این اقتراحیه به مناسبت پروژه ای بوده که توسط دکتر علی موحدیان عطار در این باره انجام می شده است.
پرسمان دین 22 دی 1394 20:14
آنچه می خوانید، مجموعه ای از پرسش ها و پاسخ ها در باره برخی مفاهیم و موضوعات دینی و قرآنی است. پرسش ها از سوی یکی از متدینان مطرح و از نگارنده این سطور درخواست پاسخ شد. اگرچه همه پرسش ها چندان هم مفید به نظر نمی رسید، اما از آنجایی که ممکن بود برخی از این پرسش ها به صورت شبهه نیز در جامعه مطرح باشد، به اختصار به آنها پاسخ داده شد.
این کوتاه نوشته مقاله ای است در باره استخاره در سنت نبوی (ص) و بیان انواع و جایگاه دینی این عمل. در این نوشته روشن شده است که استخاره بر دو نوع اصلی است: دعایی و مشورتی، که نوع اول از دستورات و توصیه های موکد رسول مکرم اسلام(ص) بوده و مقتضای ایمان و توحید عملی است. این مقاله اول بار برای درج در دانش نامه پیامبر اعظم (ص) توسطه نگارنده این سطور تهیه و ارائه شده است.
این نوشتار گفت وگویی است که مجله کتاب هفته سالها پیش با دکتر علی موحدیان عطار، طراح و مدیر علمی پروژه گونه شناسی اندیشه منجی موعود در ادیان، صورت داده و منتشر کرده است. آن زمان این کار به عنوان یک پروژه تحقیقاتی مطرح بود، اما اکنون چند سالی است که به ثمر نشسته و با همین عنوان به آستان نظر اهالی اندیشه ارائه شده است. این کتاب جایزه کتاب شایسته تقدیر سال جمهوری اسلامی و نیز کتاب برگزیده اجلاس دوسالانه مهدویت و همچنین کتاب فصل جمهوری اسلامی در همان سال نشر را به خود اختصاص داده و اکنون از منابع مرجع و روی میزی محققان این حوزه است.
  • تعداد رکوردها : 199