پنج شنبه 31 مرداد 1398 - 21 ذيحجه 1440 - 2019 آگوست 22 - ساعت 16:44
192رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
کمال و جنسیت 19 اردیبهشت 1398 18:55
اگرچه در نظام معرفتی اسلام تفاوتی میان زن و مرد از حیث امکانات معنوی و دستیابی به کمال نیست، اما برخی روایات هست که ممکن است برای زنان از این بابت محدودیت هایی را القا کند. پادداشتی که در پی می خوانید به بررسی روایتی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه وآله) می پردازد که ممکن است از آن چنین برداشتی کنند.
چندی پیش یکی از مخاطبان محترم این پایگاه پرسشی را برای من ارسال کرده بود که چرا بلاد کفر اقتصاد بهتری نسبت به دینداران دارند؟ نوشته ای که در پی می خوانید، پاسخ کوتاهی است به این پرسش.
آنچه در پی می خوانید مقاله کوتاهی است در باره نقش مثبت یا منفی محبت در رسیدن انسان به کمال خود. این مقاله بخشی از جستار مفصل تری است در باره کمال انسان در قرآن و روایات.
یادداشتی که می خوانید به حقیقتی اختصاص دارد که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. حقیقت این است افرادی که در حدود شصت سالگی به سر می برند، عموما از شادمانی بیشتری نسبت به دیگران و یا نسبت به خودشان در دیگر سنین عمرشان، برخوردارند و سبب این وضعیت نیز چیزی نیست جز نوعی وارستگی که معمولا در این سن برای انسان ها حاصل می شود. مطلب را دنبال کنید تا بیشتر متعجب شوید ...
ویژگی های مومن واقعی 16 اسفند 1397 17:26
بسیاری از ما ممکن است تصوری از «مؤمن» و «مؤمنان» داشته باشیم که با آنچه خدا و اولیای او درنظر دارند، یکسان نباشد. اما آیا کدام تصور از مومن و ایمان درست تر است؟ آنچه در پی می خوانید، ترجمه نسبتا روانی از روایتی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) است که در آن مومن کامل الایمان را با ۱۰۳ ویژگی توصیف کرده اند. این روایت و نیز نکاتی به نظر رسیده است و فهرست وار به آن اشاره کرده ام، ممکن است تصور شما را در باره مومن بهبود بخشد.
نظریه ها و نوآوی ها 10 بهمن 1397 23:13
در اینجا فهرستی از عناوین برخی دیدگاه ها و یا یافته های مدیر این پایگاه است که می تواند به عنوان نظریه ها و یا نوآوری های وی نیز تلقی گردد. مطرح کردن این فهرست در اینجا می تواند این خاصیت را داشته باشد که همکارانی آنها را برای تحقیق برگزینند و یا زمینه هایی برای طرح آن در محافل علمی ایجاد گردد.
پادداشتی که در پی می خوانید، مطلبی است در باره رابطه تامین نیازهای اساسی انسان با اخلاق او. در این کوتاه نوشته به روایتی اشاره می کنم که از قضا موضوع آن با یک تحقیق روانشناختی آزموده شده است.
یاداشتی که اینجا می خوانید هیچ تناسبی با محتوای عمومی این پایگاه ندارد. اما نکته ای است که مشکل اعصاب خردکن و تکراری من را در کار با ورد حل کرده است. به حکم نوع دوستی و شکر این نعمت، دریغم آمد که آن را در اختیار دیگران ننهم. پس آن را همین جا، در بخش یادداشت ها درج کردم.
کتاب ادیان زنده شرق یک اثر ترجمه ای است که به معرفی ادیان شرقی می پردازد. مدیر این پایگاه، با ترجمه بخش آیین هندو از این اثر، در پدید آوردن آن سهیم بوده است. این بخش همان کتاب آیین هندو است که پیش تر به طور مستقل به چاپ رسیده یود.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که خواب یکی از معصومان و اولیای خدا (علیهم السلام) را دیده باشید و از خود بپرسید آیا این خواب حقیقی بوده و من حقیقتا ایشان را دیده ام؟ از سویی، روایاتی از نبی مکرم (صلی الله علیه و آله) نقل شده است که در آنها این مضمون را می یابیم که فرموده اند: هرکس مرا در خواب ببیند، خود مرادیده است. از طرفی می دانیم برخی خواب ها صادق نیستند و حتی اگر در آنها یکی از اولیای خدا را هم دیده باشیم، نمی توانیم آن را صادق بدانیم. بنابراین پرسش این است که این حدیث به چه معناست و چه موقع می توان مطمئن شد که حقیقتا خود حضرات (ع) را در خواب دیده ایم؟ کوتاه نوشته ای که در زیر می خوانید، پاسخی است که به نظر نگارنده این سطور در این باره آمده است.
  • تعداد رکوردها : 192